Αγγλία

Έβερτον – Τσέλσι 0-1: Νίκησε στο «Γκούντισον Παρκ» μετά από πέντε χρόνια!

0

Με τα τρία νέα της αποκτήματα στον αγωνιστικό χώρο (Στέρλινγκ και Κουλιμπαλί βασικοί, αλλαγή ο Κουκουρέγια), η Τσέλσι έκανε «ποδαρικό»… με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Premier League, επικρατώντας με 1-0 της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ».

Οι «μπλε» πήραν προβάδισμα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Ζορζίνιο, το οποίο κέρδισε ο Μπεν Τσίλγουελ από το μαρκάρισμα του Αμπντουλαγέ Ντουκουρέ.

Παρά την προσπάθεια που έκαναν οι «εφοπλιστές» στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Λονδίνου κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να πάρει την πρώτη νίκη ως φιλοξενούμενη στα 11 τελευταία ματς των δύο ομάδων.

Να σημειωθεί ότι παίχτηκαν 20 επιπλέον λεπτά από τα 90, μιας και οι καθυστερήσεις στο πρώτο 45λεπτο διήρκησαν 9 λεπτά κι άλλα 11 στο δεύτερο ημίχρονο!