Διάφορα

Η αυτοθυσία για την ελπίδα του πέναλτι! Ο Πέδρο Πόρο απέκρουσε με το χέρι στη γραμμή! (vid)

0

Ντέρμπι μόνο στα… χαρτιά αποδείχθηκε η αναμέτρηση της Πόρτο με την Σπόρτινγκ, αφού οι «Δράκοι» φιλοδώρησαν τους αντιπάλους τους με τρία γκολ (3-0).

Η Πόρτο επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της, όμως το γκολ ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Εβανίλσον στο 42ο λεπτό να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο.

Οι «Δράκοι» συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι της αναμέτρησης, με τον Ουρίμπε στο 72′ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη της Πόρτο.

Το δεύτερο γκολ της Πόρτο ήρθε από τη σημείο του πέναλτι, με τον Πέδρο Πόρο να αποκρούσει με το χέρι πάνω στη γραμμή, θυσιάζοντας τον εαυτό του στην ελπίδα της απόκρουσης του πέναλτι που θα δινόταν, όπως είχε κάνει στο Μουντιάλ του 2010 ο Λουίς Σουάρες στην αναμέτρηση της Ουρουγουάης με τη Γκάνα…

Στο 82ο λεπτό ο Γκαλένο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της Πόρτο, που συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της για την διατήρηση των σκήπτρων της.