Αγγλία

ΜΟΝΑΔΙΚΟ: Η Τότεναμ έχανε 2-1 στο 95′ και έβαλε ΔΥΟ γκολ σε 90 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ!!! (vid)

0

Η Λέστερ θύμιζε για 94 λεπτά τον λόγο που επικράτησε τόσο απέναντι στη Λίβερπουλ, όσο και απέναντι στην Τσέλσι στο Κινγκ Πάουερ. Επικρατούσε με 2-1 της Τότεναμ, κρατούσε τους τρεις βαθμούς και καθιστούσε δύσκολο το εγχείρημα της τετράδας για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

Κάπως έτσι, αποδείκνυε πως οι επικρατήσεις επί της Λίβερπουλ και της Τσέλσι στο Κινγκ Πάουερ, δεν ήταν προϊόν συγκυριών. Τι συνέβη όμως σε 90 δευτερόλεπτα; Διότι τόσα χρειάστηκε η Τότεναμ για να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει μία τεράστια νίκη με μία «μυθική» ανατροπή. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και ας δούμε πως φτάσαμε σε ένα φοβερό 3-2…

Αρχικά, ο Κέιν δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει στο ξεκίνημα, μιας και ο Τόμας ανέκοψε το σουτ του που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, πάνω στην γραμμή και εν συνεχεία το δοκάρι του στέρησε το γκολ. Η Τότεναμ πίεζε, η Λέστερ είναι αναξιόπιστη αμυντικά, αλλά φρόντισε να θυμίσει σε όλους πως επιθετικά δεν υστερεί σε τίποτα από τους «μεγαλύτερους».

Το σκορ άνοιξε ο Ντάκα στο 24ο λεπτό, αλλά ο Χάρι Κέιν επιβεβαίωσε γρήγορα πως σε τρεις δικές του ευκαιρίες, η μία δεδομένα θα καταλήξει προς όφελός του. Ισοφάρισε στο 35’ με εξαιρετική προσπάθεια, με τεράστια ευκαιρία του Χόιμπιεργκ να έχει προηγηθεί, έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανατρέψει μόνος του το σκορ πριν από την λήξη του ημιχρόνου και το 1-1 με το σφύριγμα της ανάπαυλας, αποτέλεσε την 3η συνεχόμενη σεζόν που το σκηνικό επαναλαμβάνεται.

Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν πως η ισοπαλία θα αποτελέσει και το τελικό αποτέλεσμα. Άπαντες, όμως υπολόγιζαν δίχως τον Μάντισον. Αυτός έκανε το 2-1 στο 76’ και φτάνοντας στο 94’ το Κινγκ Πάουερ ξεκίνησε πολύ φυσιολογικά να πανηγυρίζει…

Εκεί έγινε το… αδιανόητο. Η Τότεναμ ισοφάρισε στο 95’ με τον Μπέργκβάιν και το περίεργο της υπόθεσης είναι πως ο σκόρερ έτρεξε να πάρει την μπάλα. Σαν να το πίστευε.

Και έπειτα ξανασκόραρε περνώντας τον Σμάιχελ και πραγματοποιώντας ένα άψογο τελείωμα στην απέναντι γωνία από δύσκολη θέση. Το 3-2 ήταν γεγονός και μία επική ανατροπή για την Τότεναμ χρειάστηκε 90 δευτερόλεπτα για να λάβει ρεαλιστική υπόσταση. Οι πανηγυρισμοί ήταν έξαλλοι, το τρίποντο κάτι παραπάνω από… τρεις πόντοι και η Premier League απέδειξε και πάλι, γιατί είναι το πιο απρόβλεπτο πρωτάθλημα παγκοσμίως.