Γαλλία

Χάος, ντου, πυρσοί, ξύλο! Η Σεντ Ετιέν έπεσε μετά από 38 χρόνια! (vid)

0

Χάος, ντου, πυρσοί και φωτοβολίες! Αυτό ακολούθησε του υποβιβασμού της Σεντ Ετιέν για πρώτη φορά μετά από 38 χρόνια!

Η Οσέρ επέστρεψε στη Ligue 1 μετά από δέκα χρόνια, ρίχνοντας τη Σεντ Ετιέν στη δεύτερη κατηγορία της Γαλλίας. Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, στην οποία ο Μπουντεμπούζ αστόχησε στο πρώτο πέναλτι των στεφανουά, με αποτέλεσμα να γνωρίζουν την ήττα και τον υποβιβασμό μετά από τη σεζόν 1983-84.

Το παιχνίδι έφτασε μέχρι τη διαδικασία των πέναλτι, καθώς οι δύο ομάδες “ισοφάρισαν” το σκορ του πρώτου αγώνα. Αρχικά η Οσέρ πήρε προβάδισμα στο σκορ με υπέροχη κεφαλιά του Σακχί στο 51ο λεπτό, έπειτα από ωραία σέντρα του Οτρέ.

Οι στεφανουά απάντησαν στο 76ο με τον Μαχντί Καμαρά. Ο Κριβελί εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά και ο Καμαρά νίκησε τους πάντες στον αέρα και από κοντά έκανε το 1-1.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους για να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ, δίχως όμως αποτέλεσμα και έτσι έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι.

Η ολοκλήρωση της αναμέτρησης σηματοδότησε την έναρξη άγριων επεισοδίων από τους οπαδούς της Σεντ Ετιέν!