Ιταλία

Νάπολι – Φιορεντίνα 1-3: Πρωταθλητές σε απόγνωση, Βιόλα για φίλημα! (vid)

0

Η Φιορεντίνα εφέτος δεν αστειεύεται. Το απέδειξε στην έδρα της πρωταθλήτριας Νάπολι, όπου πέρασε με το εμφατικό 3-1 στην τελευταία αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής και με την 5η της νίκη «έπιασε» στην 3η θέση την Γιουβέντους.

Οι «Βιόλα» έκαναν ένα ακόμη εξαιρετικό ματς, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και πέτυχαν τα δύο από τα τρία γκολ της νίκης, με τον Μποναβεντούρα στο 63΄ και τον Γκονζάλες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Είχαν προηγηθεί με τον Μπρέκαλο στο 7΄, αλλά οι «παρτενοπέι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 45΄+5 του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Οσιμέν.