Ελλάδα

Παναθηναϊκός – Κηφισιά 1-1: Νέα γκέλα για τους «πράσινους» που… γλίτωσαν την ήττα! (vid)

2

Mε ενδεκάδα αλλαγών, ελέω τραυματισμών και τιμωρίας Μπερνάρ και 5 Έλληνες σε αυτή (έξι αν υπολογίσουμε και τον Λοντίγκιν που… κρατάει η σκούφια του από Ελλάδα), ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε κόντρα στην Κηφισιά με στόχο την εύκολη και ξεκούραστη νίκη.

Ξεκούραστη δεν τη λες, αφού στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι δεινοπάθησαν μέχρι να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Κηφισιάς με το γκολ του Παλάσιος. Μέχρι εκείνο το σημείο δεν μπορούσαν να βρουν χώρους, οι φιλοξενούμενοι ήταν τρομεροί στο πρεσάρισμα, ειδικά στα μαν του μαν σε παίκτες-κλειδιά όπως ο Κώτσιρας, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βγάζει προβληματική εικόνα.

Η λύτρωση ήρθε στο 37ο λεπτό όταν ο Ιωαννίδης έβγαλε στον Παλάσιος και αυτός δεν λάθεψε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του τριφυλλιού.

Το γκολ είχε τη σημασία του, αφού η Κηφισιά συνέχισε να παίζει κλειστά και όσο έμενε το 1-0 τόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν «ζωντανοί» στην αναμέτρηση.

Στο 59ο λεπτό η συνεργασία Ιωαννίδη-Λημνιού-Παλάσιος «ξεκλείδωσε» την άμυνα της ομάδας του Μπράτσου, αλλά το γκολ που πέτυχε ο Παλάσιος δεν μέτρησε, μετά από τον έλεγχο του VAR, για οφσάιντ.

Στο 64′ ήρθε η πρώτη αλλαγή στις ισορροπίες του αγώνα. Ο Σένκεφελντ βρήκε τον Τετέι στο κεφάλι σηκώνοντας ψηλά το πόδι του, με τον Ευαγγέλου να του δείχνει την κόκκινη κάρτα απευθείας. Λίγο αργότερα ήρθε το δεύτερο «χτύπημα», αφού το… κεφάλι του Αράο, μετά τη σέντρα-σουτ του Μιλίτσεβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν για το 1-1, στο 68‘.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 85ο λεπτό για να δούμε την πρώτη αντίδραση του Παναθηναϊκού μετά την ισοφάριση της Κηφισιάς, αλλά ο Ιωαννίδης νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο.

Στις καθυστερήσεις η Κηφισιά έφτασε κοντά στη μεγάλη ανατροπή και σε ένα ιστορικό διπλό. Ο Μπιφουμά βρέθηκε τετ α τετ με τον Λοντίγκιν, έκανε το πλασέ, ο γκολκίπερ του τριφυλλιού βρήκε τη μπάλα και ο Ούγκο με ένα σωτήριο τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ. Και στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το φινάλε η Κηφισιά ήταν αυτή που έβγαλε φάσεις για το δεύτερο γκολ σε αντίθεση με τους «πράσινους» που δεν έκαναν κάτι για να γλιτώσουν τη δεύτερη σερί γκέλα. Για πρώτη φορά την τρέχουσα σεζόν έμειναν μακριά από τη νίκη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος!